Neņem kredītus

Kredīti ir viens no pamata ekonomiku sildošajiem faktoriem, jo cilvēkiem aizņemoties naudu viņiem ir iesējams tērēt to tagad un tūlīt nevis palēnām sakrāt un tikai tad pirkt tās lietas, ko viņi vēlas. Tieši tāpēc arī visā pasaulē kredītsaistības ir izplatījušās tik lielos apmēros, ka aizņemas pilnīgi visi sākot no valdībām līdz uzņēmumiem un beidzot ar pašiem patērētājiem, kuri ņem kredītus dažādu pirkumu veikšanai sākot no lielu kredītu, kā hipotēka ņemšanai līdz pat maziem, kā ātrie kredīti internetā.

Bet lai gan liekas, ka visi apkārt ņem kredītus, patiesībā tie, kuriem ir nauda ir sapratuši, ka daudz labāk ir kredītus izsniegt nevis to ņemt un tāpēc izvēlas ietaupīt naudu un to aizdot citiem nevis paši ņemt kredītus un ilgtermiņa zaudēt savu sūri grūti pelnīto naudu. Tie, kuri ir sapratuši, ka kredīts pie nekā laba nenoved tad arī ir gatavi iet pretī pūlim un nevis sekojot vienkārši ņemt kredītus bet domāt ar galvu un labāk naudu sakrāt, bet tikai pēc tam iegādāties lietas, ko viņi patiešām vēlas. Un vēl jo vairāk, ja ir sakrāta nauda, tad labāk to izmantot lai investētu vai izsniegtu kredītus citiem un tādā veidā no naudas veidojot papildus procentus nevis maksājot šos procentus.

Padomājiet tādu situāciju, kur būtu 10 draugi, kuriem visiem mēnesī ir vienādi ienākumi, teiksim 500 Eiro mēnesī, bet visi šie draugi vēlas iegādāties sev jaunus iPhone telefonus. Tad 9 no viņiem paņem kredītu uz 10 mēnešiem, kura % likme ir 20% pa kredīta kopējo atdošanas laiku. Bet desmitais cilvēks, lai gan viņam ir sociālais spiediens no pārējiem draugiem, tomēr izvēlas labāk naudu iekrāt un tikai pēc tam pirkt telefonu. Tad lūk šie 9 kredītu ņēmēji paņem šo telefonu, kurš maksā 1000 Eiro, un tad viņiem būs jāatmaksā 1200 Eiro, jeb 20 % pa virsu. Tas nozīmē, ka viņiem katru mēnesi būs jāatdod no saviem 500 Eiro 120 Eiro aizdevējam par šī telefona iegādi. Kamēr desmitais cilvēks šos pašus 120 Eiro Eiro ietaupīs un ievietos krājkontā. Pēc 10 mēnešiem kad visi debitori būs tikuši vaļā no saviem kredītiem tad desmitais cilvēks būs savā krājkontā sakrājis 1200 Eiro, un viņš var izdarīt izvēli, vai nu iegādāties arī tieši to pašu modeli par to pašu cenu un pārējo naudu ieguldīt vai arī nu jau iegādāties nākamo modeli par dārgāku cenu. Abos gadījumos viņš būs ieguvējs, jo iztērējot tieši to pašu naudu viņš būs vai nu iekrājis 200 Eiro vai arī ieguvis daudz labāku telefonu. Un vienīgais mīnuss ir tas, ka šos 10 mēnešus viņš nevarēja lietot iPhone tālruni tāpat, kā viņa visi draugi. Ja šis desmitais cilvēks izvēlas šo naudu ieguldīt nevis iztērēt, tad viņš jau var sākt no šiem 200 Eiro iegūt procentus, teiksim 10 % gadā, kas būtu 20 Eiro tikai par to, ka viņš ir sakrājis šo naudu un ieguldījis. Šādi pēc pāris gadiem šis cilvēks, kurš nekad neņem kredītu būs jau sakrājis vairākus tūkstošus kur pretī pārējie kredītu ņēmēji visu šo naudu būs atdevuši kredītiestādēm.

Ceru, ka šis piemērs tad tev liks aizdomāties par to, kādas ir naudas iesējas un kā neņemot kredītus ir iespējams ietaupīt un ilgtermiņā būt daudz bagātākam nekā visu laiku ņemot šos parādus.