Mācies ekonomiku un finanses

Finanšu un ekonomikas izglītības noteikti nav no tām populārākajām, jo lai gan cilvēkiem patīk nauda, tomēr viņi pamatā uzskata, ka kāre pēc nauda nav nemaz tik laba. Bet šīm izglītībām noteikti vajadzētu būt katra nopietna cilvēka repertuārā un dot viņam padomus un iespaidus par to, kā pareizi apieties ar naudu, kas notiek pasaules finanšu tirgos un kā vislabāk nodrošināt sevi ar pietiekoši daudz naudu lai varētu apmierināt visas savas vēlmes.

Ekonomika pamatā tiek mācīta skolā kā viens no mazajiem kursiem un šī zinātne parasti tiek sniegta tikai kā ieskats un tāpēc bērni to arī diezgan bieži laiž gar ausīm, jo viņiem tiek teikts ka matemātika, fizika un valodas ir daudz svarīgākas. Bet, lai gan visi šie priekšmeti ir ļoti noderīgi, ar matemātiku parasts cilvēks ikdienā saskāries ļoti maz, bet ar naudu, peļņu un tēriņiem viņam būs jāsaskaras ikdienā, tāpēc arī man ir tik grūti saprast, kāpēc ekonomika un dažādas lietas par naudu, budžetu, peļņu, patēriņu un cenām netiek nopietnāk apskatītas skolu programmās. Ja mēs paskatāmies uz naudu, kā līdzekli, lai kaut ko varētu iegūt, tad ir svarīgi, lai mēs visi saprastu, kas tad patiesībā ir nauda, kur tā rodas un kā kāpj vai krīt šīs naudas cena. Kas notiek ekonomiskajos burbuļos un krīzēs un protams arī cilvēkiem ir jāzina, kas ir kredīti un ieguldījumi un kā šos finanšu rīkus vajadzētu un nevajadzētu izmantot. Tieši šīs neziņas dēļ tad arī liela daļa no cilvēkiem pabeidzot skolu iekļūst milzīgās parādsaistībās un katru mēnesi dzīvo knapinoties no algas līdz algai, tā arī nekad naudu neiekrājot un cerot, ka valsts visu izdarīs viņu vietā. Bet mūsdienās sabiedrība ir patstāvīga un cilvēkiem ir pašiem pār sevi jādomā un jāmāk atrisināt savas problēmas nevis jāgaida, kamēr kāds cits tās atrisinās tavā vietā.

Ja mēs neiemācāmies šīs lietas par naudu un ekonomiku kas mums ir visapkārt tad ir ļoti grūti pēc tam dzīvot sabiedrībā, kur viena no galvenajām lietām ir nauda. Padomājiet par to, kāpēc cilvēki iet uz darbu, kāpēc cilvēki zog un kāpēc spēlē loterijas? Uz visiem šiem jautājumiem atbilde ir pilnīgi vienāda, cilvēki grib iegūt vairāk naudas, lai varētu pirkt visas lietas, ko vien viņi vēlas. Bet bez šīs izglītības tad arī visiem liekas, ka nauda ir kaut kas maģisks un ka to tev var dot tikai kāds augstāk stāvošs cilvēks, kā, piemēram, tavs boss. Un tad, kad notiek finanšu krīze, lielākā daļa patērētāju uzreiz sabīstas un domā, ka nu ir pienācis ekonomiskais gals un nekad vairs nekas nebūs labi, bet patiesībā tas viss ir dabīgs cikls, ko pamatā veicina spekulācija un kredīti un pēc jebkura krituma seko atkal kāpums, pēc kura atkal seko kritums un tā tālāk. Ja šīs lietas netiek izskaidrotas var likties, ka tās ir pilnīgi nesaprotamas, bet tie, kas tās saprot tad arī ir mūsdienu biznesa un industriju līderi ar milzīgām bagātībām, ko citi nemaz nevar iedomāties. Nauda nav nekas mistisks, tas ir vienkārši vērtību saturošs maiņas objekts un cilvēki ar šo naudu var pirkt vai pārdot lietas, tāpēc, ja tu gribi naudu tev ir jāsniedz kādam vērtība un ja tu strādā parastu darbu tad tu sniedz vērtību tikai savam priekšniekam, kas nebūt nav tik liela kā tu iedomājies un tāpēc arī tava samaksa nav miljonus vērta.