Akciju tirgus

Akciju, jeb vērtspapīru tirgus ir globāls akciju, parādzīmju un citu vērtspapīru tirgus, kurā tiek pirkti un pārdoti visi šie vērtspapīri. Globālais vērtspapīru tirgus sastāv no dažādiem mazākiem tirgiem, kur katrai Valstij pamatā ir viens šāds vērtspapīru tirgus un arī pie mums Latvijā, vienīgais šāda veida tirgus ir Nasdaq Riga kur tad arī tiek pirktas un pārdotas Latvijas uzņēmumu akcijas un parādzīmes, kā arī valsts parādzīmes un citi finanšu pakalpojumi. Latvijā šis finanšu tirgu vēl pagaidām ir mazs, bet pasaulē lielākais finanšu tirgus ir Nasdaq, kas atrodas ASV un kura kopējā tirgus kapitalizācija ir vairāk kā 8.5 triljoni dolāru, bet Nasdaq baltijas fondu birža ir aptuveni 6 miljardu liela kopējo uzņēmumu tirgus kapitalizācija.

Akciju tirgū pamatā tiek tirgotas privāto uzņēmumu akcijas kas tiek kotētas šajās fondu biržās, lai uzņēmumiem būtu iespējams iegūt naudas līdzekļus tālākai attīstībai un līdz ar uzņēmuma augšanu būtu iesējams augt arī katra akcionāra mazajai daļai. Ja uzņēmums, piemēram, ir izlaidis 100 akcijas, un tev pieder 1 akcija tad tev pieder 1% no uzņēmuma, bet tā, kā parasti uzņēmumiem tiek kotētas vairāki miljoni akciju tad katras akcijas vidējā vērtība ir daudz mazāka un , lai tev piederētu kaut vai 1% no kopējām uzņēmuma akcijām tev būtu vajadzīgs iegādāties simtiem tūkstošu šo akciju. Parasti akcijas tiek pirktas, lai tajās ieguldītu naudu un ilgtermiņā iegūtu no šīs naudas procentuālu atdevi, jo līdz ar akciju cenas kāpumu notiek arī katras individuālās akcijas kāpums un tādā veidā tad arī ir iesējams ieguldot pelnīt naudu no saviem iekrājumiem. Akciju tirgū vidējais ikgadējais ieguvums no akcijām ir aptuveni 10% apmērā tad, ja tev ir iespējams iegādāties pietiekoši diversificētu akciju klāstu. Protams 10% būs aptuveni tavs vidējais ieguvums un dažus gadus var būt, ka pat kopējā akciju cena krīt, kas savukārt nozīmē to, ka tu zaudē naudu, bet parasti ir tā, ka pēc tam atkal šī pati akciju cena atkal kāpj un tāpēc izlīdzinot vidējo rādītāju sanāk aptuveni 10% ieguvums. Tas nozīmē, ka 10 gadu laikā ir iesējams vidēji savu naudu dubultot, kas nebūt nav tik slikts rādītājs. Un ja tev ir izdevies savas karjeras laikā iegūt pietiekoši lielu naudas daudzumu, tad tu to vari ieguldīt akcijās un iegūt šo vidējo 10% atdevi, kas tad arī būtu pietiekami lai dzīvotu no šīs naudas. Piemēram, ja tev ir iekrāti 200 tūkstoši Eiro, tad vidēji katru gadu tu vari iegūt aptuveni 20 tūkstošus, kas savukārt nozīmē tikai to, ka tu katru mēnesi vari saņemt aptuveni 1600 Eiro lielu naudas daudzumu. Protams, vidējais naudas apjoms, nebūs tik vienmērīgs un tev citu gadu būs lieli zaudējumi bet atkal citu būs lieli ieguvumi, un tāpēc parasti ir vajadzīgi daudz lielāki naudas līdzekļi, lai šos negludumus pārvarētu.

Akcijām nereti ir arī dividendes, kas tiek maksātas no uzņēmuma peļņas vai arī iekrājumiem un proporcionāli katrai akcijai tad arī tiek izmaksātas šās dividendes. Šādi ir iespējams iegūt vēl lielāku akciju atdeves kāpumu! Un tad vēl ir iesējams arī ar akciju pirkšanu iegādāties kādus uzņēmumus. Sanāk, ja tu iegādājies 51% no kopējām pārdošanā esošajām akcijām, tad tev burtiski pieder šis uzņēmums un tu vari ar to darīt, ko vien vēlies. Bet parasti ir tā, ka uzņēmumu tirgus vērtības ir tik lielas, ka neviens nav spējīgs savākt tik daudz naudu, lai šādi varētu izpirkt tik lielu akciju daļu, bet ir gadījumi, kad tas notiek!